Екстремни горещини: Как ще се промени климатът в България?

28 октомври 2024

2023 беше отчетена като най-горещата година до момента, с невиждани температурни рекорди.

Не е изключено обаче 2024 да поднесе още неприятни изненади, след като вече се наблюдават екстремни горещини и температурни аномалии на много места по света, включително в България.

Според данните на Националния институт по метеорология и хидрология изминалата година е била най-топлата за страната от близо век насам. Същевременно измерената средна годишна температура у нас е с 1.6 градуса над климатичната норма за периода 1991-2020.

Кои са причините за това и какво бъдеще ни очаква, ако тази тенденция се запази?

Има няколко основни фактора, водещи до глобалното затопляне. Това са огромните емисии парникови газове, покачването на температурата в моретата и океаните, както и изсичането на горите.

Според Организацията на ООН за прехраната и земеделието (ФАО) между 1990 и 2020 г. по света са изчезнали около 420 милиона хектара гори - това е площ с размерите на ЕС. В България обезлесяването би могло да доведе до недостиг на вода, тъй като на много места у нас тя е обвързана с наличието на гори.

Учените предупреждават, че изменението на климата се случва с плашещо по-бързи от очакваните темпове.

Това съответно ни приближава до най-лошите сценарии - продължителни периоди на екстремни жеги, горещи вълни, топене на ледовете, покачване на морското равнище, превръщане на някои държави в пустини, зачестяване на явления като наводнения, градушки и др.

На климатичните срещи, които се провеждат всяка година, специалисти и световни лидери се обединяват около едно основно решение - по-устойчива икономика и приоритет на възобновяемата и чиста енергия.

По отношение на възобновяемите енергийни източници геотермалната енергия се наложи като едно от най-надеждните средства в борбата с климатичните промени.

За разлика от изкопаемите горива, тя не замърсява въздуха, не се влияе от външни фактори и намалява значително разходите за отопление и охлаждане. Основната пречка, за да стане геотермалната енергия по-масова, е все още по-високата първоначална инвестиция.

Затова в някои страни, като САЩ например, държавата одобрява различни мерки и схеми за стимулиране на възобновяемите енергийни източници и подпомагане на бизнеса и домакинствата в прехода към чиста енергия.

Вижте още:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram